Low carb vianočné varenie a pečenie: ako na to?

K vianočným sviatkom neodmysliteľne patrí množstvo dobrého jedla a pitia. Mnoho týchto dobrôt však obsahuje sacharidy, ktoré nezapadajú do konceptu low carb stravovania. Čím ich nahradiť, aby ste si pochutnali? A aké výhody so sebou vlastne nízkosacharidové stravovanie prináša?

dailymix_ryba_s_bramborovym_salatem

V čom spočíva low carb

Low carb životný štýl je založený na výraznom obmedzení konzumácie sacharidov. Obmedzenú konzumáciu sacharidov z hľadiska makroživín nahrádzajú najmä tuky a bielkoviny. Zdrojom sacharidov môže byť napríklad ovocie alebo strukoviny, ale iba v obmedzenej miere. Z hľadiska tukov sa používajú zdravé tuky v podobe orechov, avokáda a najrôznejších olejov.

Okrem toho treba pamätať na dostatočný príjem bielkovín, napríklad v podobe mäsa, vajec a mliečnych výrobkov. Pri low carb stravovaní by ďalej človek mal dbať na pravidelnú konzumáciu zeleniny.

Prečo sa rozhodnúť pre low carb stravovanie

Low carb stravovanie nie je iba módnym trendom. Pravdou zostáva, že sa s týmto princípom spája množstvo výhod. Poďme si predstaviť tie najzásadnejšie.

Štúdie na túto tému preukazujú, že znížením konzumácie sacharidov dochádza k celkovému zníženiu chuti do jedla. To môže byť prínosné hlavne v prípadoch, keď sa snažíte schudnúť a mať svoj kalorický príjem pod kontrolou.

Nízkosacharidové stravovanie dokáže poriadne zatočiť s takzvaným viscerálnym tukom, ktorý obaľuje naše orgány (líši sa od podkožného tuku). Postupom času tiež môže viesť k zníženiu rizík srdcových ochorení a výskytu cukrovky 2. typu.

Ľudia uprednostňujúci low carb jedlá tiež často hovoria o tom, že u nich došlo k zmierneniu únavy v priebehu dňa. Nízkosacharidové stravovanie zároveň môže byť účinným spôsobom, ako znížiť krvný tlak.

Low carb môžete jesť aj počas Vianoc

Možno ste už o low carb počuli a snažíte sa tieto princípy zdravého životného štýlu dodržiavať. A možno sa obávate, že práve s príchodom vianočných sviatkov ich porušíte. Predsa len, zrazu sa okolo vás objaví množstvo lákadiel s vysokým obsahom sacharidov. Reč môže byť napríklad o koláčikoch, varenom víne s obsahom cukru, ale aj obyčajnom zemiakovom šaláte. Ako si s tým poradiť

Jednoducho tak, že si k týmto pokrmom pripravíte vhodné low carb alternatívy a tie pri stravovaní uprednostníte. Koláče nemusia byť nutne z klasickej bielej múky. Pripraviť si môžete napríklad lahodné koláčiky z mandľovej múky a vyskúšať tak zase niečo nové. Klasickú vianočnú štólu môžete nahradiť jej low carb variantom, ktorý používa mandľovú múku a na osladenie xylitol.

K sviatočným raňajkám neodmysliteľne patrí vianočka. Aj tú je možné pripraviť tak, aby obsahovala len minimálne množstvo sacharidov. Klasickú bielu múku stačí nahradiť vhodnou kombináciou mandľovej a kokosovej múky, pridať tvaroh a všetko osladiť xylitolom.

Čo sa týka hlavných jedál, aj tu je možné niektoré suroviny vhodne nahradiť. Zemiakový šalát si tak môžete pripraviť úplne bez zemiakov, s obsahom zeleniny. Namiesto klasickej majonézy môžete použiť napríklad Vajonézu, ktorá neobsahuje cukry a je nízkokalorická. Na výslednom zemiakovom šaláte si skvele pochutnáte a navyše nebudete mať v žalúdku pocit obrovského balvanu.

Radi by ste si na Vianoce dopriali varené víno? Ani to nemusí byť problém. Namiesto klasického vína siahnite po jeho nízkosacharidovom variante. A namiesto toho, aby ste ho varili s bielym cukrom, použite niektoré z dostupných sladidel so skvelou sladivosťou a minimom kalórií.

Užite si Vianoce vrátane dobrého jedla a pitia

Vianoce sú sviatky pokoja. Preto sa snažte si ich užiť a zbytočne sa nestresovať počítaním kalórií. V dnešnej dobe je na trhu dostať množstvo alternatív, vďaka ktorým sa môžete pustiť do tvorby rozmanitých receptov a vytvoriť tak k tradičným pokrmom ich zdravšie alternatívy.