Čo je konjak a na čo sa používa

Možno ste sa už stretli s ryžou alebo cestovinami, ktoré sa vyrábajú z konjaku. Tušíte však, čo sa vlastne pod týmto označením skrýva a aké výhody sa spájajú s touto surovinou?

dailymix-konjak-potraviny-uziti

Konjak alebo Amorphophallus konjac

Konjak (Amorphophallus konjac) je rastlina, ktorá pochádza z tropických a subtropických oblastí východnej Ázie. V Ázii sa používa už tisícročia, a to najmä v Japonsku. V minulosti si na konjaku pochutnávala výhradne japonská kráľovská rodina. Pre všetkých obyvateľov Japonska sa sprístupnil iba pred 100 rokmi a veľmi rýchlo sa z neho stala jedna z najpopulárnejších potravín v Ázii.

Rastlina konjak rastie divoko vo vyšších nadmorských výškach. Vzhľadom na to, že sa pestuje spravidla mimo civilizácie, nebýva toxikovaná nebezpečnými látkami.

Konjaková múka sa vyrába z hľuzy konjaku

Konjak nachádza svoje uplatnenie v potravinárskom a kozmetickom priemysle, kde sa z neho vyrábajú konjakové huby na čistenie pleti. Čo sa týka potravín, z konjaku sa využíva dužinatá hľuza ukrytá pod zemou, z ktorej sa vyrába konjaková múka. Tá sa následne ďalej spracováva a výsledkom sú napríklad konjakové cestoviny alebo konjaková ryža.

Obyvatelia Ázie často využívajú koreň konjaku ako liečivý doplnok v rámci tradičnej čínskej medicíny.

Prečo konzumovať konjakové potraviny?

Konjakové potraviny majú svoje čestné miesto v zdravom a vyváženom jedálničku. Konjak obsahuje 97% vody, veľké množstvo minerálov a mierne množstvo škrobu.

Vzhľadom na veľmi nízku kalorickú hodnotu sa produkty z konjaku často využívajú pri redukčných diétach. Konjaková múka tiež prispieva k znižovaniu hladiny cholesterolu v krvi. Vzhľadom na vysoký obsah vlákniny napomáha správnej funkcii čriev, potraviny z konjaku teda možno konzumovať napríklad pri zápche.

Vláknina, ktorú obsahuje konjak, sa nazýva glukomanán. Tento druh vlákniny je účinným pomocníkom pri chudnutí a športovcom pomáha udržať pocit sýtosti po jedle.


Z konjaku môžete pripraviť rozmanité pokrmy.

Aké konjakové prílohy môžete vyskúšať?

Ako sme už spomínali, z konjakovej múky sa vyrábajú rozmanité konjakové prílohy, ktorými môžete spestriť svoj jedálniček. V podstate sa jedná o zdravú alternatívu k bežným cestovinám a ryži.

Najrozšírenejším druhom konjakovej prílohy sú bezpochyby cestoviny, ktoré sa ponúkajú v najrôznejších tvaroch. Vyskúšať môžete napríklad fettuccine, penne, špagety, tagliatelle alebo vlasové rezance. Vďaka tejto širokej ponuke sa môžete pustiť do prípravy rozmanitých receptov.

Populárnou konjakovou prílohou je aj konjaková ryža, ktorá neobsahuje sacharidy a môžete ju primiešať napríklad do šalátov, omáčok alebo polievok.

Ako sa pripravujú konjakové prílohy?

Na Low Carb markete DailyMix nájdete širokú ponuku konjakových príloh v praktickom balení, vďaka ktorému si obľúbený pokrm pripravíte raz dva. Ochutnajte napríklad konjakové cestoviny Slim Pasta v prémiovej BIO kvalite alebo konjakové prílohy USUI za super cenu a s energetickou hodnotou iba 5 kcal na 100g.

Cestoviny a ryža sú v náleve, ktorý má typickú arómu. Stačí však, aby ste prílohu dôkladne prepláchli pod tečúcou vodou a aróma zmizne. Výhodou jednotlivých príloh je tiež fakt, že ich môžete podľa ľubovôle variť, restovať alebo piecť.