Tipy na zdravé pečivo

Najväčším strašiakom diét, chudnutia a celkovo zdravého životného štýlu prichádza v decembri. Na Vianoce sa predsa v každej domácnosti musí piecť vianočné pečivo, na návšteve hostiteľ servíruje rôzne koláčiky. Ako si udržať váhu aj počas Vianoc a ako z toho obdobia úspešne vykorčuľovať?

Prevezmite tento rok taktovku nad vianočným pečením vy a servírujte zdravé vianočné pečivo. Aj zdravé môže znamenať chutné a taktiež také, ktoré pokojne a s pýchou predložíte hosťom. Načerpajte inšpiráciu na zimné mesiace a vyskúšajte týchto 8 tipov na zdravé vianočné pečivo. Uvidíte, že to pôjde a tento rok si nebudete musieť po Vianociach dávať nesplniteľné novoročné predsavzatia.

Zdravé recepty na klasické vianočné pečivo

Aj klasické recepty na vianočné pečivo môžete urobiť v zdravom šate. Základom je nahradiť bielu múku zdravšou špaldovou, kokosovou alebo mandľovou. Namiesto cukru si vyberte náhradné sladidlá alebo stéviu.

Linecké koláče

Základom receptu na zdravé linecké koláčiky je použiť namiesto bielej múky napríklad špaldovú. Táto múka je vyrobená z celého zrna špaldovej pšenice vrátane klíčkov a obalu. Kým bežne sa linecké cesto pripravuje v pomere 3x2x1, pri špaldovom variante má cesto na linecké koláče pomer 4x2x1:

  • 400 g hladkej špaldovej múky, 
  • 200 g masla
  • 100 g cukru (ideálne trstinového),
  • 2 žĺtky, 
  • lyžička škorice, 
  • lekvár na zlepenie. 

Postup už rovnaký. Suroviny zmiešajte a vypracujte hladké cesto. Nechajte ho do druhého dňa v chladničke odpočívať. Následne vykrajujte svoje obľúbené tvary a dajte na cca 8 minút do rúry piecť pri teplote 170 °C. 

Tip! Potrebujete naozaj zabojovať s cukrom? Namiesto cukru si pripravte 100 g umelého sladidla.

Kokosky

Kokosky sú klasikou na vianočnom stole. Ako ich pripraviť, keď sa veziete na vlne ketónovej diéty? Inšpirujte sa naším receptom

Mandľové tortičky

Kto by nepoznal mandľové tortičky? Pečivo poliate zhora čokoládou a ozdobené lupienkami mandlí. Aj túto klasiku môžete servírovať v low carb verzii.

Oreo sušienky

Náš tip na vianočné pečivo sú oreo sušienky z mandľovej múky. Po nich sa bude zalizovať celá rodina. A ešte jedno prekvapenie – ako náplň sa používa syr.

Inspirácia na nízkosacharidové recepty

Neviete, čo a ako? Kde hľadať recepty na zdravé vianočné pečivo? Pozrite sa na low carb recepty na webe KetoMix. S nimi nielenže napečiete, ale pripravíte aj celú štedrovečernú večeru. To všetko tak, aby vás k zemi nezrazili sacharidy ani tuky.

Tu sú najčastejšie otázky týkajúce sa vianočného pečiva

Nemáte jasno v tom, ako všetky prípravy v predvianočnom zhone rozdeliť, aby ste sa zbytočne nestresovali a nechali si čas na stretnutia s priateľmi a prechádzky vianočným mestom? Pozrite sa, kedy sa robia nepečené koláče a kedy naopak piecť vianočné dobroty.

Kedy začať piecť?

Každé pečivo potrebuje svoj čas. Všeobecne platí, že sa s pečením začína okolo Mikuláša a končí až tesne pred Vianocami. Záleží však aj na množstve, koľko toho chcete piecť. Na druhú stranu si uvedomte, že nie je dôvod pečenie preháňať. Vianoce nie sú pretekmi v množstve servírovaných sladkostí. Zvyčajne sme potom všetci prejedení a k zdravému životnému štýlu má toto jedlo ďaleko.

Najskôr sa začína s druhmi, ktoré potrebujú čas, aby mohli odležať a zmäknúť. Týka sa to perníkov, zázvoriek, medvedích labiek, kokosového pečiva, sušienok. Dva týždne pred Vianocami sa môžete pustiť do lineckého, piškótového a krehkého cesta. Pokojne využite na linecké koláčiky recept zo špaldovej múky, uvedený vyššie. Až úplne na koniec si nechajte krémy, polevy a vlhké cestá.

Rada! Vždy nechávajte upečené pečivo v chlade. Na balkón si zabezpečte hlinenú nádobu alebo škatuľu vystlanú alobalom. 

Kedy urobiť nepečené sladkosti? 

Nepečené dobroty a raw výrobky majú tú výhodu, že na ich prípravu nepotrebujeme veľa surovín a príprava nezaberie toľko času. Na nepečené pochúťky si počkajte až do doby tesne pred Vianocami. Ideálne okolo 20. decembra, alebo približne v čase posledného adventného víkendu pred Štedrým večerom. To sa týka osích hniezd a rôznych guľôčok.

Kedy je čas plniť krémom vianočné pečivo? 

Aj krémy do pečiva pripravujte až na poslednú chvíľu. Maslové krémy podliehajú rýchlej skaze, potrebujú chlad. Do krémov sa pustite najskôr týždeň pred Štedrým večerom, ale aj tak musia zostať uložené na mieste s teplotou do 10 °C. Spotrebovať by ste ho mali do dvoch týždňov.

Tip! Pečivo plnené krémom môžete zamraziť. Urobte to však hneď po jeho príprave.

Máte predstavu, ako sa tento rok na Vianoce budete držať bokom a na pečivo sa ani nepozriete? Nakoniec sa môže stať, že vás tento prístup bude nepríjemne stresovať. Samé obmedzenia, počítanie kalórií. Radosť zo sviatkov sa niekam vytratí. Diéty sa nevzdávajte ani počas Vianoc, ale s mierou. Ak sa stane, že sa potknete a dáte si niečo z kategórie „zakázané“, nehádžte flintu do žita a nepúšťajte sa preto do neriadeného pojedania všetkého sladkého.