Low carb nie je diéta, je to životný štýl!

Plánujete schudnúť a byť zdravší? V tom vám v nízkosacharidové stravovanie naozaj pomôže. Lenže ak sa potom vrátite do starých koľají, v ktorých ste stáli pred zahájením diéty, vrátite sa veľmi rýchlo aj k svojej pôvodnej váhe, prípadne zdravotným problémom. Toto platí nielen pri nízkosacharidovej diéte, ale aj pri všetkých ostatných diétach. Niektoré diéty sú časovo obmedzené, napríklad ketónová, ktorú by ste nemali bez prestávky držať dlhšie ako 14 týždňov. To pri low carb diéte neplatí. Prečo? Poďme sa na to spoločne pozrieť. 

clanek_lowcarb1

Low carb – kvalita potravín s dôrazom na vlastné zdravie

Nízkosacharidové stravovanie je životný štýl, ktorý je zameraný na obmedzenie predovšetkým vysoko spracovaných sacharidov a na kvalitu potravín, ktoré jete. Dnes už dávno neplatí, že si také potraviny, prípadne polotovary, nemôžete kúpiť aj s ohľadom na ich nezdravé zloženie a všetko si musíte nachystať doma. DailyMix je toho dôkazom. Potraviny, ktoré si u nás kúpite, boli dlhodobo vyvíjané poprednými odborníkmi na výživu a biochémiu. Neobsahujú nič, čo by telu škodilo. Naopak, sú plné vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Je to jednoducho kvalitné jedlo, ktoré máte pripravené za pár minút. 

Zelenina hrá prvú ligu

Rovnako ako pri každom stole, ktorý je správne a zdravo prestretý, nechýba zelenina, nemala by chýbať ani vo vašom jedálničku.  Pri nízkosacharidovom stravovaní je alfou omegou. Myslite na to, že tanier by mal byť minimálne z polovice plný zeleniny a na jeho zvyšku by mali byť kvalitné bielkoviny a tuky. Pozor však na niektoré druhy zeleniny. S nimi opatrne. Niektoré druhy majú totiž veľké množstvo sacharidov (viac sa dočítate tu). 

Bez bielkovín to nepôjde

Pri nízkosacharidovej diéte je veľmi dôležitý príjem kvalitných bielkovín. Nebojte sa mäsa – či už to budú ryby, hovädzie, bravčové, hydinové alebo iné druhy mäsa. Výborné počas nízkosacharidovej diéty sú aj vajcia, ktoré si dokážete pripraviť mnohými spôsobmi. Ak sa môžeme prihovoriť, vyberajte si mäso a vajíčka z dobrých, ideálne lokálnych a udržateľných chovov. 

proc-lc-1

Zdravé tuky

Dlho nám bolo vtĺkané do hláv, že tuky v strave sú zlé. Že najhoršie, čo pre svoje telo môžeme urobiť, je jesť maslo alebo nedajbože masť. Doba sa však našťastie mení a dnes už vieme, že zdravé tuky sú pre telo dôležité. Nebojte sa používať oleje. Pre low carb stravu je vhodný olivový, kokosový alebo avokádový. Nemusíte sa však brániť ani slnečnicovému alebo repkovému. Skvelým zdrojom zdravých olejov sú aj orechy. Tu si však opäť dávajte pozor na tie s vyšším obsahom sacharidov – napríklad kešu. Arašidu pri tomto type stravovanie vynechajte úplne. 

Nízkosacharidová diéta a sladkosti

Mnoho ľudí sa bojí, že s low carb diétou si už nebudú nikdy môcť zamaškrtiť na ničom sladkom. Opak je však pravdou. Keď sa naučíte, z čoho a ako piecť, zistíte, že cukor a sacharidy na to naozaj nepotrebujete. Klasickú múku je možné nahradiť orechovými múkami, cukor sladidlami (napríklad práve tým naším z DailyMixu alebo čakankovým sirupom). A čokoláda? Aj tú si môžete dopriať. Buď hľadajte inú alternatívu tej klasickej, len v nízkosacharidovej podobe, alebo si dajte horkú čokoládu. Pre low carb sa hodia všetky, ktoré majú viac ako 70 %  podielu kakaa. Ale aj tu platí, že sa nemá nič preháňať. 

clanek_lowcarb2