Low carb vianočka, po ktorej sa len tak zapráši

dailymix-recept-vanocka

Vianočka neodmysliteľne patrí k pravým slovenským Vianociam. Skúste to tento rok pojať trochu inak a pustite sa do tvorby jej zdravšej a ľahšej verzie. Hlavnú úlohu v nej hrá tvaroh ako zdroj bielkovín a mandľová a kokosová múka, ktoré nahrádzajú klasickú bielu múku. Po upečení je na prvý pohľad prakticky nerozoznateľná a zaobídete sa bez zdĺhavého kysnutia cesta.

Čo budete potrebovať:

Postup:

V miske zmiešajte všetky suché ingrediencie, teda obe múky, xylitol, kypriaci prášok, vanilkový necukor, štipku soli a citrónovú kôru. V druhej miske zmiešajte všetky tekuté ingrediencie, teda vajcia a tvaroh.

Potom obe zmesi spojte dohromady, pridajte maslo a vypracujte pevné a zároveň hladké cesto.

Z celej porcie cesta si pripravte 9 rovnako veľkých bochníkov a z nich vytvarujte jednotlivé pramene na pletenie vianočky. Následne upleťte vrkoč z dvoch, troch a štyroch prameňov. Jednotlivé vrkoče položte na seba (vrkoč zo štyroch prameňov bude úplne dole, nasledovať bude vrkoč z troch prameňov a nakoniec vrkoč z dvoch prameňov).

V miske rozšľahajte jedno vajce a hotovú vianočku ním potrite. Na záver posypte mandľami.

Rúru predhrejte na 170 °C a pečte približne 50 minút. Keď chcete zistiť, či je už vianočka prepečená, pichnite do nej špajdľou. Ak bude špajdľa úplne suchá, značí to, že je vianočka prepečená.

Ideálna voľba aj pre bezlepkovú diétu

Tento recept na low carb vianočku je vhodný nielen pre low carb diétu, ale aj bezlepkové stravovanie. Obsiahnutá mandľová a kokosová múka sú totiž prirodzene bezlepkové. Na osladenie vianočky sme použili xylitol, ktorého množstvo si môžete prispôsobiť podľa chuti. Jeho výhodou je skutočnosť, že má nízky glykemický index a približne o 40 % menej kalórií ako bežný cukor. Nízky glykemický index má tiež zvolená mandľová a kokosová múka.

Sladké vianočné pečenie a maškrtenie bez výčitiek. Vyskúšajte s nami zdravé a nízkosacharidové pečenie.