3 recepty na low carb vianočné pečivo, s ktorým zabodujete

dailymix-recepty-vanocni-cukrovi

Čo by to bolo za Vianoce bez skvelých koláčikov? Skúste sa tento rok vydať inou cestou a pripraviť si low carb verzie obľúbených receptov na vianočné pečivo. Prezradíme vám, ako pripraviť krehké a lahodné low carb linecké alebo napríklad čokoládové košíčky plné nasekaných orieškov. Tak sa pustite do čítania a preskúmajte naše recepty na low carb vianočné pečivo.

Low carb linecké koláčiky

Čo budete potrebovať:

Postup:

Najprv zmiešajte všetky suché suroviny, teda mandľovú múku, prášok do pečiva, mletú vanilku, xylitol a sušené mlieko. Potom pridajte zmäknuté maslo a miešajte, kým zo zmesi nevznikne hladká mrvenička.

Následne pridajte žĺtky a zapracujte ich do cesta. Vzniknuté cesto vložte do misy a nechajte ho v chladničke pár hodín odpočinúť.

Cesto vyvaľkajte medzi dvoma hárkami papiera na pečenie (nebude sa vám tak lepiť k valčeku). Potom vykrojte tvary podľa vašej fantázie.

Rúru si predhrejte na 180 °C. Koláčiky pečte približne 10 minút do zlatista. Hotové linecké nechajte vychladnúť, potom ich môžete ozdobiť napríklad pomocou low carb marmelády. Skvelé sú však aj samotné.

Čokoládové košíčky s orieškami

Čo budete potrebovať:

Postup:

Pripravte si vodný kúpeľ a s jeho pomocou rozpustite kakaové maslo. Postupne pridajte ostatné ingrediencie, teda mandľové maslo, nasekané orechy, kakao a čokoládovú príchuť KetoMix a všetko dobre zamiešajte.

Týmto postupom vám vznikne hladká čokoládová zmes s orieškami. Tú nalejte do vopred pripravených košíčkov. Použiť však môžete aj silikónové formičky (napríklad na ľad), z ktorých pôjdu cukrovinky dobre vytiahnuť.

Formu alebo košíčky dajte do chladničky stuhnúť aspoň na dve hodiny. Potom ich vyberte a máte hotovo.

Low carb citrónové sušienky

Čo budete potrebovať:

  • 200 g mandľovej múky
  • 55 g masla
  • 55 g lučiny
  • 1 stredné vajíčko
  • 30 g xylitolu
  • 4 lyžičky čerstvej šťavy z citróna
  • Nastrúhaná kôra z citróna
  • Na polevu: 2 lyžičky šťávy z citróna, 30 g xylitolu

Postup:

V mise zmiešajte citrónovú šťavu, citrónovú kôru, zmäknuté maslo, lučinu a xylitol. Pomocou mixéra všetko mixujte dovtedy, kým sa suroviny krásne spoja.

Do zmesi pridajte vajcia a ďalej mixujte. Následne pridajte mandľovú múku a vypracujte hladké cesto. Nechajte ho odpočinúť v chladničke aspoň 30 minút.

Rúru predhrejte na 180 °C. Z cesta vytvarujte ľubovoľne veľké sušienky a nechajte piecť do zlatista (trvá to približne 15 minút).

Akonáhle sú sušienky upečené, nechajte ich vychladnúť. Medzitým si pripravte citrónovú polevu. V miske si zmiešajte citrónovú šťavu a xylitol a vzniknutou polevou ozdobte jednotlivé sušienky.

Koláče nemusia byť vždy plné cukru

Ako vidíte, nie vždy je potrebné do koláčov nasypať obrovské množstvo cukru, aby chutili skvele. Naše recepty na low carb koláče preto žiadny cukor neobsahujú. Nájdete v nich iba sladidlo xylitol, ktoré má nízky glykemický index a zhruba o 40 % menej kalórií ako bežný cukor. Klasickú bielu múku v našich receptoch najčastejšie nahrádzame orechovými múkami (napríklad mandľovou), ktorá skvele zapadá do konceptu low carb stravovania.