Low carb dezert: Taliansky vianočný panettone s kúskami čokolády

dailymix-recept-panettone

Panettone je slávny taliansky vianočný dezert. Ide o sladký a nadýchaný vianočný chlieb, ktorý má v sebe kúsky kandizovaného ovocia či čokolády. Prezradíme vám, ako premeniť tradičný taliansky recept na panettone na nízkosacharidový a zároveň bezlepkový variant. Doprajte si s nami sladké Vianoce bez výčitiek.

Čo budete potrebovať:

Na aktiváciu droždia

  • 12 g aktívneho sušeného droždia
  • 80 ml nesladeného mandľového mlieka
  • 2 polievkové lyžice inulínu

Mokré prísady

  • 5 veľkých vajec izbovej teploty
  • 76 g rozpusteného masla alebo kokosového oleja
  • 80 ml mandľového mlieka (toto množstvo sa pridáva k mandľovému mlieku použitému na aktiváciu droždia)
  • 2 čajové lyžičky rumu alebo brandy (prípadne 1 čajová lyžička rumovej arómy)
  • 2 lyžičky vanilkového extraktu

Suché prísady

Postup:

Príprava cesta na nízkosacharidové panettone

Do misy si dajte droždie a pridajte teplé mandľové mlieko zmiešané s inulínom. Misu prikryte a dajte na teplé miesto asi na 7 minút. Overte si, či je droždie aktívne. Malo by začať peniť a zdvojnásobiť svoj objem. Ak sa tak nestane, začnite znovu s novou dávkou.

Do inej misy si nachystajte mandľovú múku a ostatné suché ingrediencie, teda neochutený srvátkový proteínový prášok, Erythritol, prášok do pečiva, kardamón, nové korenie, nastrúhanú kôru z 1 pomaranča a 1 citrónu a xantánovú gumu.

V inej veľkej miske vyšľahajte vajcia do peny, pridajte rozpustené maslo či kokosový olej, obsah misky s aktívnym droždím a zvyšné mandľové mlieko. Prilejte brandy alebo rum a všetko starostlivo premiešajte. Následne pridajte suché prísady a opäť poriadne premiešajte. Vznikne vám lepivé cesto.

Nakoniec primiešajte kúsky čokolády bez cukru a mandľové plátky.

Teraz môžete dať cesto do formy. Použite formu s priemerom 16 cm a výškou 10 cm, alebo formu určenú špeciálne na panettone. Predávajú sa tiež veľmi efektné papierové formy na panettone v štandardnej aj mini veľkosti.

Boky zvolenej formy na panettone bohato namažte tukom a dno vyložte papierom na pečenie. Naplňte cestom a stierkou uhlaďte vrchnú časť.

Cesto vo forme prikryte potravinovou fóliou alebo utierkou a nechajte odpočívať na teplom mieste (ideálne v rúre na najnižší stupeň) asi 2 hodiny, kým cesto nenakysne a nezväčší svoj objem.

Pečieme low carb panettone

Predhrejte rúru na 175 °C a pečte 45 minút. Po 15 minútach zľahka prikryte panettone alobalom, aby nedošlo k prílišnému zhnednutiu. Pred vytiahnutím otestujte prepečenosť špajdľou - cesto sa na ňu nesmie lepiť.

Pred vybratím z formy nechajte váš low carb panettone úplne vychladnúť a hneď ho môžete servírovať na slávnostne prestretý stôl.

Užite si sladké vianočné pečenie a maškrtenie bez výčitiek. Kúpte si nízkosacharidové múky pre zdravé pečenie, low carb sladidlá a dochucovadlá a dalšie nevyhnutnosti pre zdravé pečenie.