Predstavujeme 13 top jesenných potravín

Na jeseň presúvame väčšinu aktivít z prírody späť do tepla domova. Mnohí z nás sa s radosťou púšťajú do kulinárskych objavov a pokusov v kuchyni. Tomu nahráva aj úroda zo záhrady, ktorá na začiatku jesene vrcholí. Doplňte si jedálniček o lokálne zdravé potraviny, ktoré práve dozrievajú. Prečo? Jesenné potraviny sú plné vitamínov, posilňujú imunitu a zahrejú telo. Jesenné ovocie v sebe nesie dozvuky leta, slnko a je o niečo sladšie. Jesenná zelenina vydrží surová aj spracovaná takmer celú zimu, ak je správne uskladnená. Obsahuje látky vhodné pre posilnenie imunity v priebehu zimy. Príroda si to vedela jednoducho dobre zariadiť, tak jej verte. Prinášame vám tipy, čo si na jeseň dopriať.

Jesenné ovocie

Medzi najznámejšie jesenné ovocie patria jablká. Jeseň je však aj časom sliviek a rôznych menších plodov kríkov – brusnice, maliny, černice, hrozno. Všetky tieto jesenné potraviny sú nabité vitamínmi. Stačí si len vybrať.

Hrozno

Jeseň je časom zrelého vína, vinobraní, burčiaku... O ňom sa mimochodom hovorí, že ho máte pred zimou vypiť toľko, koľko máte krvi v tele. Burčiak obsahuje vitamíny skupiny B, ktoré sú dôležité pre pokožku, správne trávenie a srdečnú činnosť. Burčiak obsahuje od 4 do 6 percent alkoholu. Má voňať po odrode, z ktorej vznikol a chutiť správne sladko. Hrozno obsahuje mnohé vitamíny, napr. C, B, E, minerálne látky, ako je draslík alebo železo. Hrozno pomáha pri dobrom trávení, má protizápalové a protirakovinotvorné účinky. Údajne môže znižovať aj krvný tlak. Počítajte však s tým, že hrozno je sladké. Obsahuje 17 g sacharidov na 100 g ovocia.

Granátové jablko

Vyskúšajte pestovať, na naše podmienky trošku netradičné, ovocie. Ide o granátové jablko. Strom sa nazýva granátovník a nájdete ho aj pod pojmom granátovník púnsky. Toto ovocie pochádza z teplých južných oblastí. Existujú však aj kultivary, ktoré ustoja aj mínusové teploty. Za zmienku stoja aj krásne kvety. Jeho plod, granátové jablko, má nálepku superovocia. Väčšinu odrôd je potrebné nechať prezimovať pri najnižšej teplote 5 stupňov Celzia. Ker preto obaľte aspoň netkanou textíliou. Granátové jablko pomáha udržiavať vhodnú hladinu cholesterolu, zdravé cievy a srdce. Má antioxidačné účinky, obsahuje vitamín C, chráni pred ochoreniami. Má schopnosť pôsobiť antisepticky a protizápalovo. 

Rada! K semienkam a dužine sa dostanete odkrojením vršku. Zvyšok jablka narežte na mesiačiky. Potom šupku poklepkávajte vareškou a semienka začnú vypadávať.

Brusnice

Ak máte záhradu, kríček brusníc sa vám na ňu určite zmestí. Odmenou pre vás budú plody bohaté na vitamíny A, C, E, teda na významné antioxidanty, ktoré chránia vaše telo pred poškodením a voľnými radikálmi. Brusnice majú povesť lieku na močové cesty. Pri pestovaní brusniciam zabezpečte kyslú pôdu obohatenú o rašelinu. Nemajú radi premočenú pôdu a svedčí im slnečné stanovište.

Rakytník

Na záhon s brusnicami môžete vysadiť aj rakytník. Obsahuje ešte väčšie množstvo vitamínu C ako citrón. Pomáha posilniť cievy a imunitný systém, môže pomôcť tlmiť zápaly, pľúcne, pečeňové, zažívacie ochorenia, zároveň aj problémy s kĺbmi. Okrem toho obsahuje provitamín A (beta-karotén), vitamíny D, F, K, minerálne látky železo, mangán a bór.

Jesenná zelenina

Jesenná zelenina vás nebude na záhrade trápiť. S jej zberom si môžete dať pekne na čas. Do novembra môžete v záhonoch nechať kel, kaleráb ale aj špenát. Prečo by ste mali mať radi jesennú zeleninu, alebo aspoň tieto potraviny?

Kapusta

Od septembra sa na pultoch potravín a na trhoch objavujú hlávky čerstvej bielej aj červenej kapusty. Kapusta obsahuje ohromné množstvo vitamínu C. Udáva sa, že na 100 g až 36 mg vitamínu C. Najzdravšia kapusta je kyslá. Tá obsahuje kyselinu mliečnu s vitamínom B, vlákninu, vitamíny C a K a železo. Dokopy ide o poriadnu nálož podporujúcu črevnú mikroflóru a balzam na váš imunitný systém.

Tip! Kapustu si doprajte napr. ako šalát Coleslow alebo v kapustovej polievke.

Tekvica

Ak je nejaká jesenná zelenina, na ktorú nesmieme zabudnúť, tak ide o tekvicu. Oranžové gule žiaria na záhonoch, v obchodoch a nakoniec aj pred oknami domov. V novembri sa stretnete s vytvarovanými tekvica do rôznych halloweenskych hláv. Dajte tekvici priestor aj na vašom tanieri. Oranžová farba naznačuje, že obsahuje beta-karotén. Ďalej z nej načerpáte čiastočne aj vitamín B a C. Čistí organizmus, môže znižovať cukor v krvi a má protirakovinové účinky. Inšpirujte sa našimi receptami a pripravte si super rýchlu tekvicovú polievku. Vydlabané tekvicové semienka si môžete opražiť v rúre a mať tak super doplnok na raňajky. Nechce sa vám tráviť v kuchyni dlhý čas? Kúpte si hotové tekvicové semienka.

Cuketa

Dostali ste od susedov cuketu, ale neviete, čo s ňou? Plodina bez chuti, ktorá púšťa veľa vody rozhodne nie je zbytočná. Na 100 g obsahuje až 17 mg vitamínu C. Okrem toho obsahuje vápnik, horčík, železo a vitamíny skupiny B. Inšpirujte sa naším receptom na grilované cuketové hranolčeky.

Koreňová zelenina

Jeseň je obdobím zberu koreňovej zeleniny, a samozrejme jej konzumácie. Mrkva, petržlen, červená repa alebo paštrnák. Zo zeme sa vyťahujú v septembri, pri priaznivom počasí aj v októbri. Možno máte repu spojenú so zvláštnym kompótom zo školskej jedálne. Prekonajte tento zážitok. Repa si zaslúži miesto v kuchyni. Obsahuje vitamíny B a C, karotén, vápnik, horčík, draslík, sodík, kremík, železo, selén, zinok, kyselinu listovú, antioxidanty. Môže dobre fungovať ako prevencia proti rakovine, zlepšuje činnosť mozgu, detoxikuje telo a pomáha pri trávení. 

Sladké zemiaky (batáty)

V zemi nájdete aj batáty, sladké zemiaky. Možno ich ešte nepestujete a veríte klasickým zemiakom, ale vyskúšajte to. Konzumáciou stredného batátu získate dennú dávku vitamínu A, ďalej mangán, draslík, železo a vitamín B6. Sladké zemiaky sú bohatým zdrojom vlákniny. Obsahujú nerozpustnú vlákninu, pektín, ktorý zachytáva cholesterol. Beta-karotén pomáha v boji so srdcovými chorobami, hemoroidmi, chorobami kože a podporuje imunitný systém. Keď ide o živiny, sú na tom sladké zemiaky lepšie. Obsahujú väčšie množstvo vlákniny, ale pritom množstvo sacharidov je rovnaké. Väčšie je však množstvo vitamínu A a C oproti zemiakom. Z pohľadu energie sú na tom zemiaky a batáty rovnako. Zaraďte ich preto aj na váš jedálniček.

Cibuľa a cesnak

Pri krájaní cibule plačete, po cesnaku máte nepríjemný pocit v ústach. Prečo by ste sa týmito potravinami mali vôbec zaoberať? Jednoducho preto, že sú zdravé. Majú dobrý vplyv na imunitu, trávenie a pomáhajú bojovať s črevnými parazitmi, baktériami a môžu byť nápomocní pri boji s rakovinou zažívacieho traktu. Cesnak je vďaka tomu považovaný aj za pomocníka v boji s vysokým tlakom. V oboch prípadoch ide o prírodné antibiotiká.

Rada! Cibuľa sa dá použiť aj podľa babských rád na vytiahnutie hlbokých triesok alebo zapichnutého tŕňa.

Zdravé potraviny - vitamín C

Ako sú na tom v porovnaní s citrónom niektoré jesenné potraviny s obsahom vitamínu C? 

 

Plodina

Obsah vitamínu C v 100 gramoch

Cuketa 

17 mg

Biela kapusta

36 mg

Citrón

49 mg

Karfiol

69 mg

Rakytník

460 mg

Šípky

747 mg

 

 

Niečo z prechádzok

Huby

Prechádzka lesom a k tomu plný košík húb. Gratulujeme! Tomu sa hovorí úlovok. Huby obsahujú vitamíny A, B a D, ktorý prirodzene prijímame zo slnečného žiarenia. Ak ho máme málo, môžeme si ho doplniť práve hubami. Huby okrem toho obsahujú minerálne látky, ako je železo, zinok, vápnik alebo horčík. Táto kombinácia látok je vhodná na srdce a cievy. Huby môžu zároveň fungovať aj v rámci prevencie rakoviny čriev a podporiť imunitu. Neviete, čo si z hríbov pripraviť, aby vás zasýtili? Vyskúšajte proteínovú praženicu, alebo si ich pridajte do omelety.

Orechy

V septembri je najvyšší čas vyraziť na zber vlašských orechov. Počas sychravých dní vás prechádzka nabije energiou a zdvihne vám náladu. Ešte k tomu budete mať aj zásobu na zimu. Už samotný tvar orechov napovedá, ktorej časti vášho tela najviac pomáhajú. Je to mozog. Obsahujú totiž selén, jód, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny skupiny B. Pomáhajú znižovať krvný tlak a fungujú ako prevencia proti ochoreniam srdca.

Neviete, kde vo vašom okolí rastú vlašské orechy? Nevadí, môžete si ich objednať online. Jesenné potraviny krásne uzatvárajú sezónu a pripravia telo na studené zimné chvíle. Sú nabité vitamínmi, hýria farbami a vo vašej domácnosti dlho vydržia. Už viete, čo si z nich pripravíte?