Ako pripraviť telo na zimu? Pomôže očista, alebo inak povedané, detox.

Detox tela si spájame najčastejšie s jarným obdobím. Snažíme sa telu dopriať očistu po sivej zime, ochoreniach a prebudiť ho podobne ako sa prebúdza jar. Niekto si detox spája napríklad aj s chudnutím. Zmyslom samotného detoxu nie je redukcia váhy. Detox má odstrániť škodlivé látky a toxíny z tela. Cieľom je očista organizmu.

Prečo si dopriať detox aj na jeseň? Jesenný detox má telo na zimu zahriať a naštartovať imunitný systém. Zima totiž pre imunitu znamená poriadnu nálož vírusov a bacilov. Okrem toho nás trápi aj nedostatok pohybu, chlad a jesenná únava. Posilnite telo, nachystajte ho na nepriaznivé počasie a nedostatok slnečného žiarenia. Nepúšťajte sa však do extrémov a vynechajte „hurá systém“. O detoxe si najprv niečo naštudujte. V tomto článku vám s prípravou pomôžeme.

Čo je to detox? 

Detoxikácia organizmu zbavuje telo škodlivín a látok, ktoré sa v ňom nahromadili a môžu poškodzovať jeho fungovanie. Kvalitným detoxom podporíte prirodzenú očistu, ktorú zabezpečujú pečeň s obličkami. Očista môže mať rôzne podoby. Od odľahčenia jedálnička až po radikálne výplachy žalúdka. Zdravá detoxikácia je založená na odľahčení stravy, pohybe, odpočinku, pitnom režime a dodávania účinných látok. Ide o vitamíny a minerálne látky, ktoré z rôznych dôvodov do tela nestíhame v hektickom tempe dodávať. 

Je detox organizmu vhodný aj pre alergikov?

Očista sa odporúča aj v prípade alergií a ekzémov, alebo iných problémov s pokožkou. Hromadenie škodlivých látok v tele môže niektoré alergie a ekzémy naopak spúšťať. Očista organizmu, detox pečene a obličiek a odstránenie škodlivých látok z tela pomáha zlepšiť priebeh alergie, v niektorých prípadoch alergiu organizmus úplne prekoná.

Ako môže detox pomôcť? 

Životný štýl s obmedzeným množstvom pohybu, stres, hektický životný štýl, nevhodné potraviny a veľké množstvo priemyselne upravených potravín si z času na čas žiadajú zásah. Telo plné látok, ktoré už nedokáže samo účinne vylučovať, prosí o pomoc rôznymi spôsobmi.

Medzi varovné signály patria: 

 • časté prechladnutie,
 • dlhodobá únava,
 • neustále vyčerpanie,
 • problémy s trávením,
 • nekvalitný spánok,
 • časté bolesti hlavy,
 • bolesti kĺbov,
 • mozgová hmla,
 • kožné problémy, (ekzém, akné, apod.).

Príčinou týchto problémov môžu byť aj iné vážne ochorenia. Preto je vhodné konzultovať zdravotné problémy zároveň aj s lekárom. Vhodne zvolená očista môže s liečbou pomôcť. Nečakajte však, že s detoxom vyriešite nadbytočné kilogramy. Aj keď môže ísť o vhodného pomocníka aj pri redukčných diétach, nie je očista dlhodobou zmenou životného štýlu. Nemali by ste ju považovať za chudnutie a diétu.

Čo si dopriať?

Jednou z hlavných úloh detoxu je podpora trávenia a zocelenie imunitného systému. Podľa toho si vyberajte potraviny vhodné pre očistu organizmu.

1.) Šťavy

Čím je možno telo očistiť? Očista môže mať podobu niekoľkodennej konzumácie ovocných alebo zeleninových štiav. Začiatočníci budú radšej mieriť k ovocným šťavám. Skúsenejší a vegetariáni už vydržia na zeleninových šťavách v pohode. Niekto v tomto režime zvládne prekonať deň, niekto viac. Odporúčania znejú 3-5 dní. Začiatočníci by sa mali držať maximálne 3 dní. Šťavy sú bohaté na vitamín C. Je však potrebné podotknúť, že na detox sa musíte pripraviť aj psychicky. Živiny zo štiav telu spracuje už za štvrť hodinu, kým pevná strava si žiada približne dv hodiny. Konzumácia štiav pri očiste organizmu predstavuje prakticky pôst. Oproti striktnému pôstu však do tela dodávate makro aj mikroživiny a vlákninu, ktorá sa nachádza v šťavách.

Tip! Bojíte sa ovocia kvôli obsahu cukru? Nemusíte! Napríklad ani pri nízkosacharidovej diéte nie je ovocie zakázané. Prečítajte si o tom v našom článku.

2.) Pestrec mariánsky

Pestrec môže pomôcť so správnou činnosťou pečene.  Je vyhľadávaný pre svoju schopnosť pomôcť zdravému tráveniu, pri udržiavaní správnej hladiny cukru v krvi, správnej srdečnej činnosti a podporuje obranyschopnosť. 

3.) Púpava

Púpava je doménou jarného detoxu. Keď si na jar nazbierate púpavu a necháte usušiť, môžete z nej profitovať aj pri ďalších detoxoch. Čo je na nej také zázračné? Koreň púpavy prechádza testovaním a štúdiami pre svoju účinnosť v boji s rakovinou. Koreň sa v bylinnom lekárstve používa na očistu pečene, kožné a očné problémy. Čaj z listov púpavy je močopudný a dokáže pôsobiť preventívne na ochorenia močových ciest. Podľa dostupných informácií posilňuje aj tráviacu sústavu a pečeň.

4.) Vitamín C

Vitamín C patrí medzi najdôležitejšie vitamíny. Tvorí 80 % dennej potreby vitamínov. Ľudská imunita, fyzické a psychické zdravie bez neho správne nefunguje. Ide zároveň o látku, ktorá je dôležitá pri tvorbe kolagénu.

5.) Probiotiká a prebiotiká

Črevá sú nielen miestom na trávenie potravy. V črevách sa do krvi vstrebávajú rôzne druhy látok, ktoré sa nachádzajú v tuhej strave a v nápojoch. Črevá sú zároveň ochrannou bránou tela. Nesmú prepustiť do tela toxíny, patogény a nežiadúce látky. Očista prebieha práve v pečeni, obličkách a črevách. Kladný stav čriev a črevného mikrobiómu podporíme užívaním probiotík, alebo fermentovaných potravín. Prebiotiká sú hnojivo pre probiotiká, ich živná pôda, potrava.

Čomu sa vyhnúť?

V zásade platí, že sa pri detoxe nemajú konzumovať potraviny, ktoré sú považované za nezdravé aj v bežnom každodennom životnom štýle. Detoxikačný jedálniček by nemal obsahovať tieto jedlá:

 • alkohol,
 • vyprážané jedlá, chipsy, hranolčeky,
 • koláče, buchty,
 • sladkosti, cukrovinky,
 • kávu.

 Vyhnite sa im pri očiste, ale aj niekoľko dní pre jej začiatkom. Obmedzte aj bielu  múku a živočíšne výrobky. Namiesto toho zaraďte do detoxikačného jedálnička ryžové, pšeničné a ovsené kaše, zeleninové jedlá, ale aj čerstvú zeleninu.

Rada! Pozrite sa, na akú zeleninu si máte dávať pozor.


Do očisty sa pustite so zdravým odhodlaním. Na konci uvidíte, že sa budete cítiť lepšie. Zopakovať si ju môžete raz mesačne, ideálne je vždy so zmenou ročného obdobie. Rešpektujte svoj biorytmus. Ide o to, aby pre vás bola očista príjemná a mala prínos.