Mäso v low carb jedálničku

Nízkosacharidové stravovanie je životný štýl, ktorý je zameraný na obmedzenie predovšetkým vysoko spracovaných sacharidov. Základom pre tzv. low carb je kvalita a výber vhodných potravín. Ak ste mäsožravec, dobrou správou pre vás je, že do low carb jedálnička môžete zaradiť všetky možné kvalitné zdroje živočíšnych bielkovín, teda rôzne druhy mäsa.

Síce platí zásada, že nie je mäso ako mäso, ale v tomto prípade sa nemusíte báť v podstate žiadneho druhu. Mäso je skvelým zdrojom vysoko biologicky hodnotných bielkovín, železa, zinku a vitamínov B1, B6 a B12. Navyše, mäso vás dokonale zasýti, a pritom neobsahuje sacharidy.

V low carb jedálničku je dovolené hovädzie, bravčové mäso, hydina (teda kuracie, slepačie, morčacie, kačacie, husacie, prepeličie) aj králičie mäso. Môžete si dopriať aj jahňacinu, zverinu, ale aj aj exotickejšie druhy mäsa, ako je pštrosie alebo klokanie. „Mnoho ľudí má zafixovanú informáciu, že počas chudnutia alebo pri zdravom stravovaní je nevyhnutné vyberať si iba biele druhy mäsa. Ak si však vyberiete chudé časti bravčového alebo hovädzieho mäsa, dostanete sa s množstvom tuku v mäse pod 5 %, čo je porovnateľné s obsahom tuku v chudom hydinovom mäse. Vyhnete sa tak zbytočnému príjmu nezdravých tukov,“ hovorí výživová poradkyňa, Monika Čermáková.

dailymix-maso-v-low-carb-jidelnicku-susene-maso-veprove

Zaradiť môžete aj kvalitnú šunku alebo sušené mäso. Dôkladne však sledujte ich zloženie. Určite sa vyhnite salámam a údeninám zo supermarketov, ktoré sú často zdrojom vysokého množstva soli a do zdravého jedálnička určite nepatria.

A čo ryby?

Ryby a morské plody sú povolené! Sú bohatým zdrojom bielkovín, omega-3 mastných kyselín, vitamínov A, D a neobsahujú cukry. Rôzne druhy rýb síce obsahujú rozdielne množstvo tuku, ale toho sa nemusíte báť. „Ryby totiž obsahujú takzvané zdravé tuky. Konzumácia tučných rýb 1-2x týždenne totiž znižuje riziko infarktu,“ dopĺňa Monika Čermáková.