Ako sa stravovať nízkosacharidovo, ak ste vegetarián

Stravovať sa nízkosacharidovo nie je žiadna veľká veda. Jednoducho povedané, cukry a škroby v jedálničku nahradíte zeleninou, rybami, mäsom, vajíčkami, orieškami a zdravými tukmi. A je to! Problém však môže nastať vtedy, ak nejete mäso. Bežný nízkosacharidový jedálniček tvoria z pomerne veľkej časti živočíšne produkty, predovšetkým tie mäsové. Pre vegetariánov a vegánov teda úplne nevhodné. Avšak, len na prvý pohľad. Nízkosacharidovo sa totiž môže stravovať prakticky ktokoľvek. Ako si čo najlepšie poskladať low carb jedálniček a na čo si dať pozor, ak ste vegetarián alebo vegán? Dozviete sa v tomto článku.

Vegani a vegetariani foto 1

Prečo je zdravé ubrať sacharidy?

Nízkosacharidové stravovanie vám pomôže schudnúť a udržať si zdravú váhu bez nutnosti počítať kalórie. Znižuje totiž chuť na jedlo, takže automaticky jete menej bez toho, aby ste sa o to vedome snažili. Zlepšíte si taktiež celkové zdravie. S ubúdajúcim brušným tukom sa zníži napríklad riziko krvného tlaku a vyrovná sa aj hladina cukru v krvi. Môže byť dobrou prevenciou a pomocníkom pri ochoreniach diabetu, obezite, alebo prevenciou proti niektorým neurologickým poruchám. Aj keď môže byť dojem opačný, nízkosacharidová strava je veľmi variabilná. Vie sa prispôsobiť rôznym zvyklostiam, preferenciám a chutiam. Jedálniček je možné upraviť na mieru celiatikom, osobám s intoleranciou na laktózu alebo aj kosher strave. Výnimkou preto nie sú ani vegetariáni a vegáni.

Niečo o vegetariánoch

Vegetariánska strava sa vyznačuje tým, že neobsahuje mäso ani ryby. Najčastejším typom je tzv. lakto-ovo-vegetariánstvo. To povoľuje zaradiť do jedálnička niektoré živočíšne produkty, ako sú vajcia alebo mliečne výrobky. Ďalším rozšíreným typom je vegánstvo. Vegáni vynechávajú zo svojej stravy všetky živočíšne produkty.

Vegani a vegetariani foto 2

Čo zaradiť do vegetariánskeho nízkosacharidového jedálnička


Vajcia a mliečne výrobky bez pridaného cukru obsahujú málo sacharidov. Naopak, sú bohaté na bielkoviny a tuky. Výborne sa hodia do vegetariánskeho jedálnička (nie však pre vegánov). Dôležité je dbať na ich kvalitu a vyberať si také, z ktorých bude mať váš organizmus najväčší prospech.

 • Vajcia – obsahujú iba zlomok sacharidov. Najviac živín získate z vajec z voľne chovaných sliepok.
 • Jogurt, grécky jogurt a kefír – do jedálnička zaraďte plnotučné a nedoosladzované jogurty a kefír. Tie so živými kultúrami budú prospešné aj pre vaše zažívanie.
 • Maslo – maslo používajte v nízkosacharidovej strave umiernene. Keď už, tak maslo z mlieka voľne sa pasúcich kráv kŕmených trávou.
 • Syr – dodá množstvo živín, výborne chutí a vylepší množstvo nízkosacharidových receptov.

Všetky tieto potraviny sú bohaté aj na vitamín B12. Ten je dôležitý pre správnu funkciu krvotvorby a nervového systému. Vyskytuje sa len v živočíšnych výrobkoch, rastlinných ho, bohužiaľ, nenájdete. Vegáni by ho preto mali pravidelne užívať vo forme doplnkov stravy.

Výrobkov rastlinného pôvodu, ktoré môžu do nízkosacharidového jedálnička zaradiť vegetariáni aj vegáni, sú celé zástupy. Mnoho z nich je bohatých na bielkoviny a prospešné tuky.

 • Zelenina – veľa druhov zeleniny obsahuje nízke množstvo sacharidov. Patria sem paradajky, cibuľa, karfiol, baklažán, paprika, brokolica alebo ružičkový kel.
 • Ovocie – do nízkosacharidového jedálnička sa najviac hodí bobuľové ovocie, ako sú maliny, černice alebo čučoriedky. Podľa toho, aké si stanovíte množstvo povolených sacharidov, môžete postupne zaradiť do jedálnička aj iné druhy ovocia.
 • Tuky – výborným zdrojom zdravých tukov je extra panenský olivový olej, avokádový a kokosový olej alebo olivy.
 • Orechy a semienka – majú málo sacharidov a veľa proteínov a zdravých tukov. Patria sem mandle, makadamové orechy, tekvicové, chia semienka a ďalšie. Dobrou voľbou sú aj orechové krémy.
 • Sója – tofu a tempeh obsahujú veľa proteínov a málo sacharidov. Výborne sa preto hodia do jedálnička vegetariánov aj vegánov..
 • Strukoviny – väčšinou majú vysoký obsah sacharidov. Sú však niektoré druhy, ako zelené fazuľky alebo cícer, ktoré môžete do nízkosacharidového jedálnička zaradiť.
 • Čokoláda – vysoko percentná čokoláda má pomerne málo sacharidov, rovnako ako čokolády s prírodnými sladidlami. Na desiatu však musí stačiť štvorček alebo dva.

Dnes už dávno neplatí, že kvalitné jedlo si viete pripraviť iba doma. Dá sa kúpiť množstvo nízkosacharidových jedál, ktoré neobsahujú žiadne škodlivé látky a sú naopak plné vlákniny, vitamínov a minerálnych látok. Množstvo výrobcov nízkosacharidový potravín vo svojej ponuke produktov myslí aj na vegetariánov či vegánov. DailyMix nie je výnimkou. Zakúpiť si môžete napríklad ovocné džemy, výborné dresingy alebo konjakové a proteínové prílohy.

 Vegani a vegetariani foto 3

Keď to zhrnieme


Aj ako vegetarián si môžete vychutnať plnohodnotný nízkosacharidový jedálniček a všetky jeho zdravotné benefity. Predovšetkým pre vegánov, ktorých strava si vyžaduje viac obmedzení, však platí nevyhnutnosť strážiť si dostatočný príjem bielkovín a pravidelné dopĺňanie chýbajúcich vitamínov a minerálnych látok.