Nízkosacharidová diéta a jej druhy

Pod pojmom nízkosacharidová (anglicky low carb) diéta sa schováva množstvo rôznych typov diét. Všetky sa však zakladajú na rovnakom princípe, a to je – obmedzenie sacharidov v strave a ich nahradenie inými makroživinami (bielkoviny a tuky). Niektoré sú zdravšie ako iné. Poďme sa na to spoločne pozrieť. 

druhy

Ketónová diéta

Asi najznámejšou nízkosacharidovou diétou je diéta ketónová (inak povedané ketogénna, keto diéta alebo proteínová diéta). Jej základom je striktne riadené zníženie príjmu sacharidov pod 50 gramov na deň. Pri tejto diéte sa veľmi rýchlo chudne podkožný aj viscerálny tuk. Ako je to možné? Pri takom nízkom príjme sacharidov ich telo musí niečím nahradiť, aby malo dostatok energie. A tak prirodzene začne tukové bunky nahrádzať ketónmi. Vy tak chudnete bez hladu a cvičenia. Túto diétu je ideálne držať pod dohľadom odborníkov, pretože zorientovať sa v povolených potravinách býva zvyčajne ťažké. „Sestrou“ značky DailyMix je značka KetoMix, ktorá poskytuje diétny program a jedlá vhodné práve pre tento druh diéty. Keto diétu nie je možné držať dlhodobo a väčšina ľudí, ktorá ňou preša, úplne prirodzene prechádza práve na low carb stravu. 

Low carb high fat nebo low carb high protein? 

LCHF (low carb high fat) kladie dôraz na obmedzenie sacharidov a vysoký príjem tukov, kedy bielkoviny zostávajú na bežnej úrovni. Tento druh stravovania je kontroverznejší a jeho odporcovia hovoria o nezdravom type jedálnička, pretože prijímate veľké množstvo tuku, čo môže byť pre vaše telo škodlivé. Zdravšou alternatívou je (low carb high protein). Pri tomto type stravovania sa opäť obmedzujú sacharidy, oproti tukom sa však navyšuje aj príjem proteínov.  Práve DailyMix vám ponúka jedlá, ktoré sú pri tomto type stravovania vhodné a navyše sú zdravé. 

druhy2

Atkinsonova diéta

Najznámejšou zo skupiny diét, pomenovaných po svojich zakladateľoch, je Atkinsonova diéta. Vznikla, rovnako ako všetky podobné diéty, už v 70. rokoch minulého storočia. Čo sa týka príjmu sacharidov, je veľmi striktná. Na začiatku diéty znížite svoj príjem sacharidov až na 20 gramov denne a postupne ho navyšujete. Rovnako ako pri všetkých LC diétach, aj pri tejto diéte sú zakázané prílohy. Oproti iným diétam vám však budú chýbať vitamíny, minerálne látky a vláknina. Kvôli obmedzenej konzumácii tučných jedál môžete mať navyše aj problémy so žlčníkom. 

Paleo strava

Nízky príjem sacharidov je nutné dodržiavať aj vtedy, keď sa rozhodnete stravovať paleo. Filozofiou je to, že môžete jesť iba potraviny, ktoré konzumovali naši predkovia ešte pred vznikom poľnohospodárstva (teda v dobe kamennej). V tom čase boli len lovci a zberači. Takže sami zrejme dokážete odhadnúť, čo je pri tejto diéte dovolené. Základom je mäso, zelenina, ovocie a orechy. Aj tu je však možné riziko toho, že ak budete dlhodobo jesť tučné jedlá, môžete si spôsobiť napríklad kardiovaskulárne ochorenie. 

Pozor na spomalený metabolizmus

Ak držíte akúkoľvek diétu, napríklad práve tú nízkosacharidovú alebo ketónovú, jedzte naozaj 5x denne. Svojmu telu dodávate menej kalórií. Ak bude telo hladovať, začne si ukladať aj nepatrné zásoby. Počúvajte svoje telo, a ak budete pociťovať hlad, dajte si pokojne aj šieste jedlo. Dbajte na to, aby bolo  zdravé. Vyhnite sa kontroverzným diétam s veľkým príjmom nezdravých tukov a uvidíte, že sa vám za to telo odvďačí.